Wellness retreat centre

Firemní wellness v meditační jurtě

29. 3. 2019 -

... jak zabránit přetížení ze stresu & jak zlepšit kvalitu pracovního i osobního života...

Pro letošní sezonu jsme připravili workshopy v meditační jurtě Augustiniánského domu, které  např. nabízí praktické nástroje jak zabránit přetížení ze stresu, nebo jak zlepšit kvalitu pracovního i osobního života. Zeptali jsme se našeho wellness terapeuta Rostislava, co mohou účastníci od takového setkání očekávat?

 Ideální by bylo neočekávat naprosto nic a přijít hlavně s otevřenou myslí a ochotou na vlastní kůži si vyzkoušet několik jednoduchých technik, které nám pomohou koncentrovat pozornost na právě probíhající děje okolo nás a zejména v nás samých.

 V poslední době se v ČR začíná prosazovat téma Mindfulness, které je rovněž součástí workshopu. Pro mnoho lidí je tento termín stále neznámý. Můžeš nám ho přiblížit a vysvětlit o co se jedná?

Je pravdou, že mindfulness prožívá zejména na západě obrovský boom.

Do češtiny se nejčastěji překládá jako meditace všímavosti nebo bdělá pozornost a můžeme říci, že se jedná o schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, a to bez posuzování, očekávání a hodnocení. Tím získáváme větší odstup, vhled a kontrolu nad tím, co se děje v nás a kolem nás.

Přestože mindfulness čerpá inspiraci a mnohé techniky z budhistických meditací – především meditace vhledu vipassana – je odproštěn od jakýchkoli náboženských aspektů a filozofie. Od 70. let se rozvíjí čistě sekulárně a existuje celá řada vědeckých studií zkoumajících pozitivní účinky mindfulness na fyzické, psychické i emocionální zdraví.

Mnoho hostů tě zná nejen jako terapeuta, ale také průvodce Zahrady 6 smyslů, která je součástí meditační jurty. Co bys doporučil všem návštěvníkům, kteří meditační jurtu navštíví.

 Zastavte se. Najděte si pohodlné místo na sezení a vnímejte sami sebe. Dovolte si chvíli přestat přemýšlet a věnujte plnou pozornost tomu, co právě probíhá. Pozorujte chvíli svůj dech, uvědomte si své tělo a jeho jednotlivé části, vnímejte své pocity a uvědomte si, jak se cítíte.

Zkuste být na chvíli pozorovatelem toho všeho, aniž byste cokoli dále rozvíjeli nebo podporovali. Jako divák, který sleduje hru v divadle, je si plně vědom děje a postav, prožívá emoce, pocity a nálady, ale současně si neustále udržuje odstup a vše pozorně sleduje ze svého místa.

Jaké to je?

Můžeš prozradit jednoduchý návod jak se nejlépe adaptovat ve stresových situacích ?

Dýchejte. Vědomě. Každý z nás určitě zná „úlevný výdech“ - v jakékoli stresové situaci podvědomě strneme a zadržíme dech. Poté následuje úlevný výdech, který odvádí nahromaděné napětí z celého systému. Už tři pomalé vědomé hluboké nádechy a výdechy mění fyziologii těla a dávají nám prostor reagovat na danou situaci vědomě, nikoli dle automatických programů naší mysli.

Osobně mě teď hodně baví Wim Hofova metoda, která se opírá o vědecky podložené fakta a je založena hlavně na vědomé práci s dechem. Výsledky se dostavují okamžitě a jak říká autor metody – feeling is understanding – pochopit znamená cítit...

meditační jurta

jurta

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.