Wellness retreat centre

Architektura Dušana Jurkoviče - básníka dřeva

27. 1. 2013 -

Lázně Luhačovice, ač nevelké rozlohou, se mohou pochlubit velkým množství kulturních památek. Před rokem 1988 jich bylo zapsáno ministerstvem patnáct, po roce 1988 osmnáct. Tři na zápis v současnosti čekají. Většinu z nich tvoří specifická folklorně laděná architektura Dušana Jurkoviče, který se ve své tvorbě nechal inspirovat geografickou polohou a přírodním prostředím Luhačovic

Povedlo se mu obdivuhodně porozumět místu a lidem, kteří zde žili a pro které své stavby budoval. Ve své tvorbě se orientoval především na dřevěnou srubovou architekturu Valašska a po zásluze byl nazýván „básníkem dřeva“.

Počátkem 20. století dostal zakázku na přestavbu lázní Luhačovice. Mohl tak vzniknout jedinečný soubor staveb ve stylu lidové secese, které toto místo dodnes charakterizují. Byly budovány postupně v letech 1902-1914. Architekturu Dušana Jurkoviče asi nejlépe vystihuje dominanta Luhačovic Jurkovičův dům (dříve Janův podle hraběte Jana Serenyiho). K dalším patří Chaloupka, hotel Jestřabí, Hudební pavilon, Vila Vlastimila, Vila Valaška a mnoho dalších. Většina z nich byla v současnosti zrekonstruována a zmodernizována a slouží jako ubytovací zařízení pro lázeňské hosty. Kdysi věhlasné Sluneční lázně byly jako kulturní památka zakonzervovány a slouží pouze k prohlídkám. Množství jeho smělých nápadů a vizí zůstalo nezrealizováno a dodnes existují pouze na papíře.

Současnost Luhačovic je pokračováním historie, ke které Jurkovičovy stavby neodmyslitelně patří. Město si tohoto kulturního dědictví váží, o čemž svědčí i skutečnost, že již nějakou dobu se připravuje zápis staveb D. Jurkoviče do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.